מאמרים

פיננסי בפשטותו

איך, בשם האלוהים, בשם הארנק, מחזיקים מעמד במדינה בה המשכורות נמוכות והמחייה יקרה? אנו מתעוררים בכל יום מחדש למציאות בה אנו מתחקים על המערב בעולם התרבות, המדע ואורח החיים, ומנגד נשארים מאחור ומשתבצים בכל זאת במעמד של חצי עולם שלישי.

האם ישראל היא נווה מדבר בעולם התיכון? מהרבה בחינות אפשר לומר שכן. אנשים לא מתים בכל פינה מרעב, מחלות, גם לא מוצאים להורג על אמרה והתבטאויות למיניהן הנחשבות חתרניות. בכל זאת, כשהמבט מופנה אל אירופה וארצות- הברית, קשה שלא להרגיש נחותים ולהתמרמר.

אז איך בכל זאת יש לשרוד מבחינה כלכלית, להצליח לנהל אורח חיים הכולל מותרות מלבד לעבודה הקשה? אפשרות אחת היא יציאה אל הרחובות ודרישה להפיכה, לשינוי מקצה לקצה של הסדר הקיים בכלכלה והמשק. מכשירי שמיעה מסופסדים בסלסלה כלשהי לתמיכה בקשישים? ייעוץ זוגי מסופסד בקופות החולים? לא לתנאים אלה מכוונים המוחים והמתלוננים, אלא דברים יותר בסיסיים. אך אם אין אוזן קשבת, איך בכל זאת מנהלים אורח חיים מספק?

יש לשנות את תפיסת השגרה, להשקיט מעט את הרצונות והתאוות אליהם אנו מתמכרים. זוג לא מוכרח לצאת ולאכול במסעדה פעם בשבוע, גם לא פעם בחודש. נכון, זהו אכן בילוי נעים, אך מה פסול בלבשל באופן קבוע בבית, לשנות בכל פעם את המתכונים והמאכלים? זו הכל צורת הסתכלות, וקל מאוד להנות ברגע שמבינים זאת. משפחה איננה חייבת לטוס אל מחוץ לארץ פעם בשנה בכדי לנפוש ולהרגיש בחופש, הרי יש הארץ מלאה במלונות פאר לאלה המחפשים זאת, ומנגד שופעת גם בחניונים לקמפינג ומסלולי טיול בשטחים פראיים ונהדרים.

המשך מאמר